5 zaskakujących ciekawostek o psychologii – poznaj sekrety ludzkiego mózgu
Ludzki mózg jest zdolny do zaskakujących rzeczy. Nietypowe zaburzenia i ciekawe zjawiska fascynują miłośników psychologii na całym świecie.
Poznaj 5 ciekawostek psychologicznych, które wyjawiają zaskakującą prawdę na temat pracy ludzkiego mózgu
- Efekt kameleona
Często zdarza się, że kiedy kogoś podziwiamy lub zwyczajnie mamy z nim częsty kontakt, podświadomie zaczynamy go naśladować. Jest to tzw. efekt kameleona, który polega na podświadomym upodabnianiu się do osób w naszym otoczeniu. Ten naturalny mechanizm pomaga w zyskiwaniu sympatii swojego otoczenia oraz budowaniu bliskości między ludźmi.
- Zjawisko deja vu
Z czego wynika silne wrażenie, że już przeżywaliśmy daną sytuację? Naukowcy wciąż nie są zgodni co do źródła tego niesamowitego zjawiska. W przeszłości uważano, że za deja vu odpowiedzialne są mikroopóźnienia w mózgu, wynikające w różnicy w przekazywaniu informacji przez gałki oczne. Dziś popularniejsza jest teoria, która mówi, że przyczyną tego zjawiska są błędy neurotransmiterów, które przekazują informacje do mózgu z opóźnieniem. Prawdopodobnie minie jeszcze wiele lat, zanim uzyskamy definitywną odpowiedź co do przyczyny zjawiska deja vu.
- Efekt drzwi
Każdemu z nas czasem zdarza się zapomnieć, po co przyszliśmy do innego pokoju. Specjaliści określają to zjawisko jako „efekt drzwi” lub „efekt progu”. Wynika on z tego, że nasz mózg po zmianie otoczenia traci kontekst informacji, którą wcześniej uzyskał. Z tego też powodu łatwo przypominamy sobie cel naszego wyjścia, jeśli wrócimy do poprzedniego pomieszczenia.
- Zespół Capgrasa
Zespół Capgrasa to jedno z ciekawszych zaburzeń psychicznych, które wciąż budzi zainteresowanie psychologów i psychiatrów na całym świecie. Głównym objawem tego zaburzenia jest silne przekonanie o tym, że któraś z osób w otoczeniu chorego została podmieniona na obcą osobę o tym samym wyglądzie. Przekonanie to jest całkowicie irracjonalne i wywołuje silny strach u chorego.
- Syndrom paryski
Paryż znany jest jako przepiękne miasto miłości i turyści odwiedzający je po raz pierwszy zwykle mają co do niego wysokie oczekiwania. Syndrom paryski to zaś zjawisko, do którego dochodzi, gdy miasto nie spełni tych oczekiwań. Co ciekawe, prócz emocjonalnych objawów, takich jak przygnębienie i niepokój, turyści odczuwają również objawy fizyczne – zawroty głowy, potliwość czy duszności. Syndrom paryski najczęściej dotyka japońskich turystów.
Więcej artykułów o psychice człowieka znajdziesz w serwisie: https://www.cytuj.pl/.