Przypadkowe wynalazki, które zmieniły świat
Przebieg ewolucji człowieka naznaczony jest długim ciągiem przypadkowych odkryć i przypadkowych wynalazków; moment Eureki może nadejść przypadkowo, a nie z wyboru. W rzeczywistości eksperci szacują, że od 30 do 50 % wszystkich odkryć naukowych jest w jakiś sposób przypadkowych. Niektóre przypadkowych odkryć przyniosły tak zdumiewający sukces, że zwróciły się przeciwko nam. A raczej naszej planecie, jak to ma miejsce w przypadku plastiku, z którym obecnie tak trudno jest nam z nim sobie poradzić. O to lista najpopularniejszych wynalazków odkrytych przez przypadek:
Mikrofala – w roku 1946, inżynier Percy Spencer pracował nad projektem związanym z falami radiowymi. Podczas testowania nowej probówki próżniowej odkrył, że tabliczka czekoladowa w jego kieszeni topi się szybciej niż się spodziewał. Zaczął eksperymentować na innych przedmiotach, takich jak jajka czy nawet ziarna popcornu. Po doświadczeniach doszedł do wniosku, że ciepło odbierane przez przedmioty pochodzi z energii mikrofalowej. Wkrótce potem, 8 października 1945, Raytheon zgłosił patent na pierwszą mikrofalówkę, która ważyła ponad 300 kilogramów i miała 1,68 cm wysokości.
Ciekawostki na temat aluminium
Coca-Cola – ze wszystkich przypadkowych wynalazków, Coca-Cola jest chyba najbardziej znana. Jego wynalazcą był farmaceuta John Pemberton i był w biznesie robienia syropu z wina i ekstraktu z koki, która została promowana jako lekarstwo na bóle głowy i zaburzenia nerwowe. Po tym jak miasto Atlanta zakazało sprzedaży alkoholu w 1885 roku, postanowił stworzyć „lekką” wersję bez alkoholu na bazie koki i zmieszać ją z wodą gazowaną, aby sprzedawać ją jako napój bezalkoholowy. W rezultacie powstał idealny na owe czasy napój zwany Coca Colą.
Plastik – chociaż pierwotne tworzywa sztuczne były oparte na materiale organicznym, pierwsze w pełni syntetyczne tworzywo zostało wynalezione w 1907 roku, kiedy to Leo Hendrik Baekeland przypadkowo stworzył bakelit. Był to pierwszy w pełni syntetyczny plastik. Stworzył on unikalny polimer, ponieważ nie topił się pod wpływem ciepła i naprężeń. Nowe, stabilne termicznie tworzywo sztuczne zostało użyte do wszystkiego, od telefonów, przez biżuterię, po zegarki, i zapoczątkowało erę nowych materiałów syntetycznych, w której żyjemy do dziś.
Teflon – Roy Plunkett, to chemik, któremu musimy podziękować za możliwość zrobienia omleta. Jak doszło do tego odkrycia? Po przypadkowym natknięciu się na niereaktywną substancję chemiczną podczas eksperymentowania. Nie zajęło mu dużo czasu, aby opatentować swój wynalazek, który teraz znamy jako teflon, materiał pokrywający patelnie i zapobiegający przyklejaniu się żywności.
Wiele leków powstało również jako przypadkowe wynalazki np. słynna niebieska tabletka na potencję.