Czym jest hipoteza naukowa?
„Hipoteza naukowa jest początkowym etapem metody naukowej opartej na wcześniejszej wiedzy lub obserwacji, jako przyczynę danego zjawiska. Jest to propozycja rozwiązania niewyjaśnionego zjawiska, które nie mieści się w przyjętej teorii naukowej. Hipotezą jest przeczucie, że dana idea może stać się teorią naukową, co jest kolejnym krokiem w metodzie naukowej.
Podstawową ideą hipotezy jest to, że nie ma z góry ustalonego wyniku. Aby hipoteza została zaakceptowana jako naukowa, musi być czymś, co może być poparte lub obalone poprzez eksperymentowanie lub obserwację. Kluczową funkcją na tym etapie metody naukowej jest wyprowadzanie przewidywań z hipotez dotyczących wyników przyszłych eksperymentów. Proces ten może trwać lata, a w wielu przypadkach hipotezy nie stają się teoriami, ponieważ trudno jest uzyskać wystarczające dowody. Na przykład, Charles Darwin potrzebował wielu lat, aby upewnić się, że jego teoria Doboru Naturalnego jest siłą napędową ewolucji, ponieważ czuł, że nie ma wystarczających dowodów, aby wyjść poza stadium hipotezy.
Po analizie wyników, hipoteza może zostać odrzucona lub zmodyfikowana, ale nigdy nie można udowodnić jej poprawności w 100 procentach czasu. Na przykład, Teoria względności była wielokrotnie testowana, więc ogólnie przyjmuje się ją jako prawidłową hipotezę, która przeszła na poziom teorii naukowej, ale wciąż można odkryć coś, co nie zostało wzięte pod uwagę i dowodzi że teoria nie jest prawidłowa.
Większość hipotez składa się z pojęć, które mogą być powiązane a ich związek przetestowany. Gdy zbierze się wystarczającą ilość danych i dowodów na poparcie hipotezy, staje się ona hipotezą badawczą która w końcu stanie się teorią – jeśli nie udowodni się jej nieprawdziwości.”