Renesans – co warto wiedzieć o epoce wielkiego odrodzenia?
Na przestrzeni wieków czternastego i szesnastego ludzie w Europie poczuli, że po drodze od antyku aż do ich czasów popełniono mnóstwo błędów.
Podstawowe informacje na temat renesansu, epoki odrodzenia
Ludzie renesansu chętnie wrócili do klasycznej łaciny antyku, a w przeciwieństwie do średniowiecznych uczonych uznali, że w centrum zainteresowania powinien znaleźć się człowiek, a nie Bóg. Wielcy artyści, którzy mieli po latach stać się klasykami renesansu, tacy jak Leonardo Da Vinci, Michał Anioł czy Rafael opiewali w swoich dziełach piękno człowieka. Piękne rzeźby i obrazy przedstawiające nie tylko urodę, ale i tężyznę ciała były nawiązaniem do starożytności. Człowiek interesował ludzi nie tylko jako istota fizyczna, zainteresowano się również jego umysłem i możliwościami. W XV wieku szczyt swojej potęgi osiągnęły włoskie miasta-państwa.
Ludzie zaczęli przykładać większą wagę do wykształcenia, które pomagało w interesach, za to znajomość antycznych dzieł budziła w towarzystwie wielki szacunek. Rody bankierskie i kupieckie oraz rady miejskie miały coraz większe ambicje, a bogaci sprawowali opiekę nad artystami. Świecki mecenat sprawił, że swoboda twórców różnych dziedzin znacznie się powiększyła, mogli bowiem uciekać od tematyki religijnej. W literaturze rozwinęły się nowela oraz sonet, a ich twórcy, Giovanni Boccaccio oraz Francesco Petrarca na zawsze zapisali się na kartach kultury. Renesans to również kryzys Kościoła, który od wieków miał zbyt wielką władzę i wpływ na życie ludzi.
Więcej publikacji na tematy historyczne, znajdziesz w serwisie https://www.ehistoria.pl/.
Podsumowanie wpisu o epoce odrodzenia – renesansie
Papiestwo i duchowni wykorzystywali inne warstwy społeczne, co doprowadziło do religijnych wojen oraz powstanie nowych wyznań. Angielski król, Henryk VIII zakochał się w Annie Boleyn, która była damą dworu. Kiedy papież nie poparł tego związku, w 1534 roku Henryk VIII ogłosił niezależność swojego kraju od kościoła rzymskiego i założył swój własny, który niezwłocznie udzielił mu rozwodu i poparł związek z nową ukochaną. W ten sposób powstał anglikanizm. Idee urodzone w epoce odrodzenia przez dwieście kształtowały poglądy Europejczyków.