Siła huraganów
Huragany to ogromne burze tropikalne charakteryzujące się silnymi wiatrami i ulewnymi deszczami. Ponadto to zjawisko meteorologiczne składa się z chmur i wiatrów, które powodują spiralę w centrum znaną jako „oko”. Aby burza została sklasyfikowana jako huragan, jej wiatry muszą wiać z prędkością 120 km na godzinę.
Od zjawiska atmosferycznego do klęski żywiołowej.
Kiedy huragany wkraczają na ląd, robią to w postaci wiatrów, deszczu i fal. Silne wiatry mogą wyrwać drzewa, wyrywać dachy budynków, a nawet przewrócić samochody. Ponadto huraganom często towarzyszą ulewne deszcze, powodujące powodzie i klęski żywiołowe.
Z drugiej strony, choć nie wszystkie huragany są niebezpieczne, niektóre z nich mogą zamienić się w katastrofę i zabić ludzi. Połowa wszystkich zgonów spowodowana jest przez przypływy i odpływy cyklonowe, czyli fale tsunami. Huragan może więc powodować fale przenikające w głąb lądu i sięgające nawet do sześciu metrów wysokości. Deszcze mogą rozciągać się na setki kilometrów w głąb lądu, powodując rozległe powodzie, gdy potoki i rzeki przelewają się. Jednak huragany nie są jedynymi, które powodują powodzie. W rzeczywistości, większość powodzi jest związana z burzami tropikalnymi.
Dlaczego nauka jest taka ważna?
Huragany i zmiany klimatu.
Wraz z ocieplaniem się Atlantyku, pogoda stała się bardziej sprzyjająca dla huraganów. Wzrost emisji gazów cieplarnianych przyczynił się do ocieplenia powierzchni oceanów, zwłaszcza Północnego Atlantyku. Chociaż Światowa Organizacja Meteorologiczna nie spodziewa się, aby zmiany klimatyczne zwiększyły liczbę cyklonów. Możliwe jest, że staną się one bardziej intensywne i zwiększy się tempo opadów. Innymi słowy, spadnie więcej deszczu.
Huragany to potężne zjawiska pogodowe. Co roku tropikalne kraje umiejscowione na zachodnim brzegu Atlantyku przygotowują się na uderzenie.