3 sposoby na dobre przygotowanie do matury i bezstresowe egzaminy
Przygotowanie do matury – jak ograniczyć stres i zdać egzaminy maturalne?
Każdy nastolatek chce uzyskać dobry wynik na maturze. Od tego zależy możliwość studiowania przyszłościowego kierunku na dobrej uczelni – ogromne zdenerwowanie jest zrozumiałe, na szali są perspektywy na przyszłość. Jakie przygotowania do matury są najskuteczniejsze? Poznaj praktyczne porady!
- Szkoły nie zawsze zdążają z realizacją materiału, który może pojawić się na maturze.
- Próbne egzaminy CKE to testy pisemne, brakuje systemowej możliwości przećwiczenia części ustnej.
- Rozmaite kursy są dobrym uzupełnieniem wewnątrzszkolnych przygotowań do matury.
- Wyniki egzaminów maturalną zależą od maturzysty – sumienności i systematyczności w nauce.
Rodzimy system edukacji nastawiony jest na wyniki liczbowe. Szkoły średnie często chwalą się liczbą olimpijczyków, wynikami egzaminu dojrzałości czy procentem absolwentów, którzy ukończyli studia. W ostatniej klasie organizowane są próbne matury „państwowe”, ale wiele placówek zarzuca uczniów dodatkowymi testami i arkuszami egzaminacyjnymi z wcześniejszych lat. Ponadto rodzice zapisują dzieci na kurs maturalny – jeden albo kilka, w zależności od liczby zdawanych przedmiotów oraz aktualnych ocen w szkole. Rzecz w tym, by nie odwlekać przygotowań do matury na ostatnią chwilę. To sprawdzian wiedzy i umiejętności, których zdobycie rozpisano w programie nauczania na kilka lat!
Dodatkowe kursy maturalne online i na miejscu to popularny sposób na przygotowanie do matury
Otoczka „egzaminu dojrzałości” może przytłaczać uczniów. Szczególnie dotyczy to matury ustnej z języka polskiego oraz wybranego języka obcego. Przewidziane przez CKE formy wypowiedzi i konwersacji istotnie różnią się od codziennego odpytywania przy tablicy na lekcji. Uczeń powinien móc wcześniej oswoić się z możliwymi pytaniami oraz atmosferą panującą na egzaminie maturalnym, by przed komisją czuć się pewniej i naturalnie. Tymczasem matury próbne koncentrują się na egzaminach pisemnych, wiele szkół w ogóle nie przygotowuje na część ustną. Ten brak można wypełnić poprzez:
- zajęcia pozalekcyjne;
- korepetycje, jakich udzielają doświadczeni nauczyciele;
- kursy stacjonarne i internetowe.
Niezwykle istotne jest indywidualne podejście do przyszłego maturzysty – możliwe tylko wtedy, gdy zajęcia prowadzone są w małych grupach. Podczas lekcji szkolnych nauczyciele muszą podzielić swoją uwagę na kilkunastu, w niektórych klasach ponad 20 uczniów. Kursy maturalne są kameralne, mają swobodniejszą formę, odpada obawa o zadanie pytania, które mogłoby zostać wyśmiane przez klasowe koleżanki i kolegów. Ponadto trudno o optymalne przygotowanie do matury, kiedy w szkole brakuje czasu zrealizowanie całego programu nauczania. Na symposio.pl/przygotowanie-do-matury-kraków możesz dowiedzieć się więcej o metodach uzupełniania i systematyzowania wiedzy. Statystyki i opinie mówią same za siebie.
Podstawą przygotowania do egzaminu maturalnego jest sumienna praca w szkole i po zajęciach
Polskie prawo przewiduje obowiązek nauki od 7. do 18. roku życia, a uzyskanie zgody na nauczanie indywidualne lub domowe wymaga spełnienia rygorystycznych warunków. Nawet jeżeli uczeń więcej wynosi z korepetycji i kursów maturalnych, to w większości przypadków i tak przez większość czasu będzie uczyć się w szkole. Trudno oczekiwać dobrych rezultatów na maturze, jeżeli ktoś przez lata uczy się tylko na tyle, żeby nie powtarzać roku – a do egzaminów zacznie się poważnie przygotowywać po studniówce.
Wiedzę zdobywaną w szkole czy w trakcie trwania kursu maturalnego należy systematycznie powtarzać i utrwalać – rozwiązywać zadania, ponownie czytać notatki. Warto też sięgać po rozrywki o walorach edukacyjnych, np. krzyżówki, teleturnieje na wysokim poziomie merytorycznym czy multimedialne programy i gry. Przy zachowaniu otwartego umysłu w naprawdę wielu sytuacjach można natknąć się na coś, co może pomóc w zdaniu matury z dobrym wynikiem!