Czym jest teoria naukowa?
Teoria naukowa jest podsumowaniem hipotezy lub grupy hipotez, która została poparta różnymi testami. Jeśli zgromadzi się wystarczającą ilość dowodów na poparcie hipotez, przechodzą one na następny poziom, znany jako teoria w metodzie naukowej i stają się akceptowane jako ważne wyjaśnienie takiego zjawiska.
Słowo „teoria”, używane w kontekście nienaukowym, sugeruje, że coś nie zostało udowodnione lub jest spekulacyjne. Jednak w języku naukowym teoria jest wyjaśnieniem lub modelem opartym na obserwacji, eksperymentowaniu i rozumowaniu, szczególnie takim, który został przetestowany i potwierdzony jako ogólna zasada, która pomaga wyjaśnić i przewidzieć zjawisko naturalne, takie jak ewolucja.
Każda teoria naukowa musi być oparta na racjonalnym badaniu faktów. W metodzie naukowej istnieje wyraźne rozróżnienie między faktami, które mogą być obserwowane i/lub mierzone, a teoriami, które zawierają naukowe wyjaśnienia i interpretacje tych obserwowalnych faktów. Naukowcy mogą mieć różne interpretacje doświadczeń i obserwacji, ale fakty, które są podstawową podstawą metody naukowej, nie zmieniają się.
Teoria musi zawierać stwierdzenia i zapewnienia, które mają konsekwencje obserwacyjne. Dobra teoria, taka jak Teoria Grawitacji – Isaaca Newtona jest spójna, co oznacza, że składa się z zestawu strategii rozwiązywania problemów, które mogą być zastosowane w wielu różnych okolicznościach naukowych. Inną cechą charakterystyczną dobrej teorii jest to, że składa się ona z szeregu hipotez, które mogą być testowane niezależnie.
Ważną cechą teorii naukowej jest to, że nie jest ona wynikiem końcowym metody naukowej. Tak samo jak w przypadku hipotez, teorie mogą być testowane w nieskończoność, a nawet ostatecznie odrzucane, jeśli testy do tego doprowadzą. Nie ma żadnego świętego słowa w nauce. Teorie mogą być ulepszane i modyfikowane, w miarę pojawiania się nowych informacji lub w miarę poprawy informacji, które już znamy.